Трапезата за Бъдни вечер е много специална – тя е една от тритe кадени вечери. Те са на Игнажден, или Бъдни вечер (в зависимост от региона), в навечерието на Васильовден и в навечерието на Йордановден. Това обяви в предаването „Тази събота“ етнологът Анелия Овнарска.
Нечетният брой ястия на трапезата за бъдни вечер са символ на незавършеност – да има движение, да има плодородие. Срещат се в отделни региони и трапези с 12 ястия – боря на месеците в годината, уточни етнологът.
Хората в миналото са слагали най-доброто произведено през годината. Хлябът се прави от най-бялото брашно, а обредните питки са три.
Анелия Овнарска изброи трите вида хляб. Първият хляб е за празника, нарича се божи хляб, светец и т.н. Той е без специална украса – само с едно кръстче, но в него се слага парата. Вторият хляб пък има изключително богата украса – върху него се изобразяват селскостопанския двор, хората, животните, класовете на нивата, ралото. Третият вид обреден хляб за Бъдни вечер са колаците за коледарите – те са специалните гости в тази нощ.
„Много е навлязло в нашето ежедневие, че питката трябва да е содена. В традицията има два вида – квасен хляб и пресен хляб. Когато е за празник, обикновено хлябът е с квас, особено за Бъдни вечер, защото трябва да се надигне – да порасне, да се удвои, да предизвика това така желано плодородие“, уточни Овнарска.